2008-2012 / promenada w Międzyzdrojach

lokalizacja / MIĘDZYZDROJE / status / PROJEKT KONCEPCYJNY – REALIZACJA / zespół projektowy / architektura – DOMINO GRUPA ARCHITEKTONICZNA – Wojciech Dunaj, Anita Dunaj, Anna Drygalska, Izabela Chruściel, Michał Kędzia, Maciej Dumin, Paulina Ślósarek, Piotr Różak / realizacja – 2012

Projekt promenady miał znacznie zmienić otoczenie międzyzdrojskiego molo, które jest jednym z niewielu tego typu obiektów w zachodniej części polskiej linii brzegowej. W ramach opracowania założono znaczny odcinek zdegradowanego terenu pieszego pasażu, równoległego do linii brzegowej, oraz placu przed wejściem na molo. Inwestycja miała poprawić jakość przestrzeni, integrować użytkowników i przede wszystkim przyciągnąć uwagę swoją estetyką. Projektanci zdecydowali się na nowoczesną architekturę, nieco w opozycji do zabytkowej poniemieckiej tkanki istniejących budynków. Projekt wywołał spore kontrowersje wśród użytkowników i mieszkańców, jednak z perspektywy czasu spełnił swoje przeznaczenie idealnie dając sporo przestrzeni wypoczynkowej i rekreacyjnej.

Pomysł opierał się na wprowadzeniu rytmicznego układu posadzek wzdłuż promenady. W rytm postanowiono wpisać szereg wiat z miejscami do siedzenia, fontanny z przezroczystymi ścianami oraz ciekawego oświetlenia całego terenu. Na placu przed molo poza wymienionymi elementami wprowadzono kwatery z zielenią, a także drewnianą platformę na której mogą się odbywać kameralne koncerty.

Projekt powstał w pracowni architektonicznej DOMINO ze Szczecina. Chwalimy się nim z racji znacznego wkładu projektowego w ramach praktyk projektowych do uprawnień budowlanych.

Autorem zdjęć jest najlepszy polski fotograf architektury Piotr Krajewski www.pkrajewski.pl