2012 / Budynek Szkoły Filmowej wraz z zagospodarowaniem Placu Grunwaldzkiego w Gdyni
lokalizacja / GDYNIA / status / PROJEKT KONCEPCYJNY / zespół projektowy / MICHAł KĘDZIA . MACIEJ DUMIN + AR STUDIO
powierzchnia działki – ok. 3000m2 / powierzchnia obiektu – ok. 2000m2 / projekt 2012 / faza – koncept konkursowy
IDEA
Myślimy o przestrzeni wielofunkcyjnej, która spaja obiekty różnych funkcji, jednego charakteru, sakryfikującego pojęcie sztuki i artyzmu. Myślimy również o przestrzeni placu jako miescu dostępnym i otwartym dla przeciętnego mieszkańca. Przestrzeni, która nie tylko zostanie zagospodarowana w sposób respektujący zastaną sytuację, ale będzie oferowała konkretny charakter miejsca. Przede wszystkim jednak, myślimy o miejscu, które inspiruje i pozostawia każdemu odbiorcy pole do indywidualnej interpretacji przestrzeni w jakiej się znajdzie.
BUDYNEK IKONA
Projektujemy budynek, który dopelniając ofertę kulturalną miasta stanie się ikoną środowiska artystycznego Gdyni, będzie obiektem rozpoznawalnym poprzez swój konkretny, mocny charakter konsekwentnie przeniesiony na wszystkie aspekty architektoniczno – użytkowe. Dopełni zagspodarowanie zdegradowanej przestrzeni, respektując swoją pozycję w hierarchii miejsca, gdzie naturalną dominantą przestrzenną jest wzniesienie Kamiennej Góry, a dominantą funkcjonalną budynek teatru. Widzimy obiekt Gdyńskiej Szkoły Filmowej jako kontynuację kulturalnego rozwoju miasta, które buduje swój wizerunek stając w szranki z głównymi centrami kulturotwórczymi w Polsce. Z uwagi na ten właśnie aspekt projektu, nie myślimy o obiekcie budowlanym samym w sobie. Koncepcja zakłada stworzenie w danym miejscu przestrzeni, która będzie posiadała spójny – artystyczny charakter. Będzie ostoją dla środowiska kulturalnego, a dzięki swojej wielofunkcyjności sprosta zadaniom na wielu frontach – od teatru, kina, po festiwal filmowy.
BUDYNEK RZEŹBA
Myślimy o rzeźbie, mocno zintegrowanej z placem, pozwalającej na dowolność interpretacji przestrzeni przez każdego odbiorcę, budynku którego fasady będą polem eksperymentów wizualnych, a kompozycja przestrzenna w sposób symboliczny nawiąże do połamanych linii horyzontu stanowiącego tło dla sceny letniej, a także fasady najważniejszego w tym miejscu teatru. Budynek rzeźba pozwoli na traktowanie nowej kubatury jako elementu zagospodarowania placu, ściśle z nim związanego fakturą, skalą oraz siatką podziałów. W relacji z placem stanie się elementem dopełniającym kompozycję, nie dominującym.
ELEMENT KRAJOBRAZU
W tak ważnym miejscu w tkance miasta, przewidujemy budynek, który nawiąże dialog z krajobrazem, poprzez symboliczne odbicie płaszczyzn wzniesienia Kamiennej Góry, otwierając się na przestrzeń placu, uporządkuje kompozycje widokowe poprzez konsekwentne respektowanie istniejącej zabudowy, w konkretnych miejscach kontynuując przerwane pierzeje zabudowy. Kompozycja tych dwóch elementów stworzy widokowy wąwóz prowadzący przez serce placu w kierunku bulwaru nad Zatoką Gdańską.