2015 / dom na wysoki standard
lokalizacja / BRODNICA / status / PROJEKT BUDOWLANY – REALIZACJA / zespół projektowy / architektura – MICHAł KĘDZIA / konstrukcja – BARTOSZ PESTA / instalacje – PAWEŁ TOMASZEWSKI, LESZEK DĄBROWSKI
powierzchnia działki – ok. 3000m2 / powierzchnia obiektu – ok. 400m2 / projekt 2015 / pozwolenie na budowę 2015 / realizacja 2015 – 2018
Od kilku lat znacznej zmianie uległa polityka przestrzenna okolic Brodnickiego jeziora – Niskiego Brodna. Wiele lat nie urbanizowany teren zaczął być mocno eksploatowany, i tak na przestrzeni lat pojawiły się tu nowoczesne osiedla mieszkalno – apartamentowe oraz coraz więcej budynków jednorodzinnych. W tej części miasta mieszkają też najzamożniejsi Brodniczanie. Działka Inwestora spełnia wszystkie wymogi idealnej lokalizacji – południowo – zachodnia ekspozycja z widokiem na jezioro, odseparowanie od ruchliwej ulicy, sąsiedztwo lasu oraz dostęp do jeziora.
Planowany obiekt od początku prac projektowych miał być budynkiem o najwyższym standardzie - apartamentem. Projektowanie zaczęło się od ulokowania dwukondygnacyjnego salonu względem widoków - powidoków oraz stron słonecznych. Dookoła salonu zlokalizowano pozostałe funkcje, a górna kondygnacja została ulokowana dookoła przestrzennej części dziennej, tak aby zachować intymność podziału na dwie strefy sypialne (dzieci + rodzice) oraz wykorzystać komunikację jako swego rodzaju taras widokowy na cały salon oraz pośrednio na widok za oknami.
Najważniejszym dla architektury i konstrukcji elementem przestrzennym jest sypialnia wystająca na 1,5metra nad obrys tarasu. Było to wyzwanie zarówno konstrukcyjne (olbrzymie rozpiętości) jak i fukcjonalne. Tak więc w najważniejszym miejscu na działce powstało wiszące pudełko z kapitalnym widokiem na zachodzące nad jeziorem słońce.
Projektowany budynek od początku inicjatywą inwestora miał być obiektem nowoczesnym dwukondygnacyjnym, podpiwniczony, z dachem płaskim. Powierzchnia budynku wynosi około 300m2. Budynek ma być ściśle powiązany z zewnętrzem poprzez układ tarasów drewnianych oraz zewnętrzne patio wypoczynkowe zlokalizowane vis a vis salonu. Głownym założeniem jest bowiem uzyskanie efektu przenikania się przestrzeni zewnętrznych oraz wewnętrznych, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy działka jest najbardziej atrakcyjna ze względu na jezioro.
Budynek został zaprojektowany w technologii tradycyjnej - murowanej. Najważniejsze elementy budynku zostały zaprojektowane jako żelbetowe. Na szczególną uwagę zasługuje nawis górnej kondygnacji w północno-zachodniej części działki. Miejsce to udało się zaprojektować bez dodatkowych słupów, które mogłyby podzielić otwartą przestrzeń sypialni na piętrze. Podstawowe założenia materiałowe przewidują tynk oraz okładziny z fornirem drewnopodobnym. Jednak najważniejsze są tutaj duże proste przestrzlenia, które mają wygenerować efekt przenikania.
Na potrzeby sensownego ulokowania budynku na działce zostały wykonane analizy nasłonecznienia budynku. Poszczególne pomieszczenia zostały zlokalizowane w ten sposób, aby o konkretnej porze dnia - adekwatnej do funkcji - słońce w pomieszczeniu operowało jak najdłużej. I tak pomimo tego, że cały budynek zwrócony jest w kierunku południowo-zachodnim to w porannych porach kuchnia jest oświetlona naturalnym światłem ze wschodu. W porach wieczornych natomiast sypialnia na piętrze wypełnia się zachodzącym słońcem.