2020 / hotel w lesie nad jeziorem

Bezwzględnie najciekawsze miejsce na Pojezierzu Brodnickim przechodzi metamorfozę. Ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany nad jeziorem, w sercu Pojezierza Brodnickiego od lat przyciągał małą turystykę regionu. Ośrodek funkcjonalnie niczym nie różnił się od konkurencji. W latach 90-tych urlopowicze odpoczywali w domkach letniskowych lub namiotach. Grillowali, pływali rowerami wodnymi i zajadali się frytkami z tutki. Tak było. Ośrodek był perfekcyjnym stereotypem tej półki turystyki lokalnej. Doskonała lokalizacja, piękne okoliczności przyrody, południowo nasłoneczniona piaszczysta plaża, dalej parkingi, rekreacja, domki z drewna i urocze pomosty. Pojezierze charakteryzuje przynależność do Parku Krajobrazowego, zatem nabrzeża jezior toną w zieleni, jest cisza nad którą czuwa ogólny zakaz używania jednostek pływających o napędzie motorowym, Brodnica nie leży na szlaku wielkich polskich jezior, mamy więc pewnego rodzaju kameralność, która przyciągała przez dziesięciolecia turystów.

Czasy się zmieniają. Przez kolejne kilkanaście lat ośrodek, mimo iż prowadzony był bardzo sprawnie, postarzał się i zaśniedział, zarówno pod względem technicznym jak i użytkowym. Polacy drugiego dziesięciolecia XXI wieku to Europejczycy, ciągle się bogacący, podróżujący po świecie, mający coraz większe oczekiwania w każdym względzie.  Na Brodnickim Pojezierzu pojawiło się kilka hoteli, dających nieco inny standard niż ośrodki wczasowe z poprzedniej epoki. Jednak żaden z ośrodków do tej pory nie został diametralnie zmodernizowany. Tak więc po przejęciu podupadającego ośrodka przez nowego Inwestora zaczęła się nasza historia pracy nad projektem hotelu.

Okoliczności były wspaniałe ponieważ Inwestorem okazał się człowiek, który od lat jest związany emocjonalnie z tym miejscem. To biznesmen i wielki miłośnik przyrody, to też człowiek, który mimo planu wywrócenia do góry nogami całego terenu ośrodka, zwracał uwagę na magię miejsca i szanował unikalne elementy krajobrazu.

Projekt przewidywał wyburzenie wszystkich domów letniskowych, uporządkowanie terenu oraz budowę czterogwiazdkowego hotelu z prawdziwego zdarzenia. Za tym planem szła w sukurs cała lista trudnych do rozwiązania problemów.