2018 / domki HYGGE
lokalizacja / MAŁE LEŹNO / status / PROJEKT BUDOWLANY – REALIZACJA / zespół projektowy / architektura – MICHAł KĘDZIA / konstrukcja – BARTOSZ PESTA / instalacje – PAWEŁ TOMASZEWSKI, LESZEK DĄBROWSKI
Projekt powtarzalnych budynków letniskowych w konstrukcji szkieletowej, drewnianej. Domki wchodzą w skład kompleksu wypoczynkowego „Spokoje”. Bliskość jeziora, mnogość atrakcji dla letników, ale przede wszystkim spokój panujący w rejonie – to przyciągające atrybuty miejsca. Pracowaliśmy nad projektem nowoczesnych, ciekawych domów letniskowych, które mogłyby pomieścić około 4-6 osób. Program funkcjonalny wewnątrz domku został solidnie dopracowany, każdy metr ma swoje znaczenie. Architektura oryginalna, materiały naturalne. Nowoczesna naturalność to cały czas rzadkość. Założenie projektowe przewidywało zaprojektowanie domków w taki sposób, aby ich powtarzalność była niewyczuwalna w żaden sposób.
Kompleks domków wypoczynkowych zlokalizowany jest w ustronnym miejscu Pojezierza Brodnickiego, w miejscowości Małe Leźno. Głównym założeniem inwestycyjnym było stworzenie przyciągających letników budynków rekreacyjnych, które już samą architekturą oraz programem funkcjonalnym wyróżniłyby się na rynku. Otoczeniem dla domków jest łąka, las, jezioro, a także malownicze tereny rolnicze. Domki mają docelowo same w sobie być tłem wakacyjnej widokówki przyjeżdżających tam urlopowiczów.
Projekt budowlany przewiduje powstanie czterech budynków. Pierwszym etapem inwestycji jest budowa dwóch z nich. Budynki zostały zaprojektowane jako powtarzalne, z założeniem, że powtarzalność przez specyficzną konstrukcję będzie niezauważalna. I tak powstałe dwa budynki są odbiciami lustrzanymi, jednak sposób kształtowania bryły oraz ich usytuowanie względem siebie znacznie utrudnia znalezienie tej wspomnianej powtarzalności.
Budynki zostały zaprojektowane jako dwukondygnacyjne. Rzut budynku ma kształt prostokąta. Kalenica została poprowadzona jako przekątna prostokątna, stąd nieforemny kształt domków. Dzięki temu udało się uzyskać nieregularny format ścianek kolankowych, który rozrzeźbia bryłę budynku. Konstrukcja główna została wykonana w technologii szkieletowej drewnianej, co dało duże możliwości pracy nad formą.
Dach budynków jest pokryty blachą na rąbek w kolorze grafitowym, ściany oblicowane z deski modrzewiowej i zaimpregnowane w kolorze naturalnym drewna. Wypełnienie ścian stanowi wełna mineralna (między szkieletem ścian). Wewnątrz konsekwentnie wszystkie elementy ścian wykonane z drewna (deski + sklejka). Całość Stolarka okienna w nawiązaniu do dachu ma kolor grafitowy. Węgarki okien wykonane z blachy malowanej w kolorze stolarki dodają spójności i "wycinają" otwory okienne w jasnej drewnianej elewacji. Do budynku dostawiony został drewniany taras o nieregularnym kształcie oraz lekkie zadaszenie z materiału na pneumatycznych naciągach.
Układ funkcjonalny został rozbity na trzy poziomy. Na parterze znajduje się salon z kominkiem, przedsionek oraz łazienka. Na półpiętrze zlokalizowano aneks kuchenny, na piętrze dwa pokoje noclegowe. Wnętrze z powodu nieregularnego dachu jest dynamiczne i przestrzenne.
Charakter wnętrza nawiązuje do ideologii eko-budownictwa, które jest idealnym dopełnieniem wakacyjnej rozrywki. Spokój, komfort i natura. Hygge.
Drewno naturalne, sklejka, beton, szkło oraz stal - nowoczesny zestaw materiałów wykończeniowych daje dużą różnorodność faktur, udało się uniknąć jednolitych, gładkich, zimnych powierzchni, które jednoznacznie kojarzyłyby się z wielkomiejską nowoczesnością. Ciepły, naturalny kolor drewna sprawia, że o zachodzie słońca wnętrze mieni się złotymi kolorami.
W niepozornym domku sporo jest przestrzeni. Wysokość salonu wynosi miejscami 6 metrów. Na górnym poziomie zaprojektowano niewielką antresolę, która pozwala rzucić okiem na salon, z góry. Kuchnia zlokalizowana na półpiętrze powoduje, że schody nie są jedynie długą "drogą" do sypialni, a spełniają funkcję - odseparowują aneks kuchenny od salonu.
Okna w budynku zostały rozlokowane w taki sposób, aby zgrabnie kadrowały każdy widok malowniczej okolicy. Każdy ruch użytkownika domku powoduje inne relacje widokowe.
Okolica broni się sama.