2016 / nowoczesne wnętrze domu jednorodzinnego
lokalizacja / BRODNICA / status / PROJEKT KONCEPCYJNY / zespół projektowy / architektura – MICHAł KĘDZIA
powierzchnia wnętrz – ok. 200m2 / projekt 2016
Projekt wnętrza domu jednorodzinnego zaprojektowanego przez naszą pracownię. Założeniem projektowym było uzyskanie nowoczesnych ergonomicznych przestrzeni wewnątrz budynku, nawiązujących stylistyką do surowej, modernistycznej architektury budynku. Projektanci ograniczyli ilość materiałów wykończeniowych i kolorystyki do minimum celem ujednolicenia przestrzeni ogólnodostępnych (salon, kuchnia, jadalnia). Dominują materiały nowoczesne – beton architektoniczny, drewno egzotyczne, stal, szkło. Akcentem we wnętrzu jest człowiek i jego codzienna egzystencja, przedmioty codziennego użytku, które ów człowiek w tej przestrzeni zostawia, stosuje i używa. Proste wnętrza mają być doskonałym nośnikiem dla sztuki – wielkogabarytowych obrazów i rzeźb. Design poszczególnych mebli w założeniu wykonany indywidualnie pod konkretną przestrzeń, ograniczono ilość mebli wolnostojących. Wszystkie elementy wykończenia wnętrz mają być nienachalne, czas ma działać na korzyść wnętrz, nie znudzić się w czasie użytkowania.
Projekt nie został wdrożony do realizacji.
Salon, kuchnia i jadalnia to otwarta przestrzeń pooddzielana częściowo od siebie elementami wykończenia wnętrz, np. dwustronnym kominkiem. Elementy wykończenia wnętrz zostały dopasowane do wertykalnej kubatury salonu. Zastosowano kamień, drewno egzotyczne, stal i szkło. Kolorystyka stonowana, meble na zamówienie.
Stosunkowo niewielka powierzchnia salonu została wykorzystana do maksimum poprzez wprowadzenie symetrycznego układu kanap, z jednej strony wypoczynek jest otwarty na kominek, z drugiej na telewizor, wzdłuż kanapy rozciąga się świetny widok na otaczającą zieleń. Wielkość przeszkleń powoduje optyczne powiększenie salonu. Latem istnieje możliwość otwarcia części salonu na ogród za pomocą olbrzymiego przesuwnego przeszklenia.
Ascetycznie prosta kuchnia, w której zastosowano te same materiały wykończeniowe co w salonie. Prostota ma być atutem. Głównym elementem kompozycyjnym ma być długie horyzontalne okno z widokiem na ścianę zieleni. Układ kuchni wyspowy. Część mebli wbudowana w ścianę w postaci pionowej ściany ze sprzętem kuchennym. Wyspa jest jednocześnie barem śniadaniowym. Vis a vis okna znajduje się mniejszy kuchenny telewizor. Kuchnia schowana w stosunku do elewacji frontowej, zadbano jednak o poranne światło oraz o pośredni widok na front działki.
Spora jadalnia jest elementem przejściowym między salonem a kuchnią. Z jadalni można dostać się na najbardziej kameralny przydomowy taras, duże przesuwne przeszklenie zapewnia kontakt z zewnętrzem. Zaprojektowano nietuzinkowy stół o układzie centralnym. Stół składa się z dwóch elementów, które można w zależności od potrzeb przestawić uzyskując długi prostokątny stół dla większej ilości gości. W całym domu zaprojektowano system wentylacji z odzyskiem ciepła, Przewody oraz oświetlenie górne zostały ukryte w zabudowanych sufitach podwieszanych.
Sypialnia jest najbardziej charakterystycznym pomieszczeniem w domu. Znajduje się na piętrze i posiada niesamowity widok na otaczającą zieleń. Duże przeszklenia są najważniejszym elementem kompozycji wnętrza. Pozostałe elementy wystroju są stonowane, proste i nienachalne. Na całej podłodze zaprojektowano wykładzinę. Sypialnia jest połączona z garderobą i łazienką.
Wiszący fotel zlokalizowany bezpośrednio przy trzymetrowym oknie ma być ciekawym elementem zarówno wewnątrz jak i w zewnętrznym odbiorze architektury budynku.
W łazience zastosowano jaśniejszy rodzaj drewna z uwagi na stosunkowo nieduży gabaryt pomieszczenia. Ciekawym elementem łazienki jest horyzontalne naświetle zlokalizowane pod sufitem.