2014 / dom prosty

lokalizacja / BRODNICA / status / PROJEKT BUDOWLANY – REALIZACJA / zespół projektowy / architektura – MICHAł KĘDZIA / konstrukcja – BARTOSZ PESTA / instalacje – PAWEŁ TOMASZEWSKI, LESZEK DĄBROWSKI

powierzchnia działki – ok. 3000m2 / powierzchnia obiektu – ok. 200m2 / projekt 2014 / pozwolenie na budowę 2014 / realizacja 2014 – 2017

Dom jednorodzinny przenaczony w pigułce. Dom nie jest próbą podążania za najnowszymi trendami architektury. Głównym założeniem było stworzenie budynku, który będzie zaprojektowany w sposób konsekwentny. Tak więc kubatura obiektu została ukształtowana w myśl najprostszych zasad przestrzennych. Funkcja odpowiada oczekiwaniom klienta oraz spełnia podstawowe wartości przestrzenne nowoczesnego współczenego budownictwa. Architektura jest przede wszystkim przyzwoita i nowowczesna. Największe znaczenie mają tu proporcje. Proporcje pomiędzy nowoczesnością, a klasycznym układem bryłowym. Proporcje pomiędzy nowoczesnymi detalami, a naturalnymi materiałami wykończeniowymi. Proporcje wielkości okapu do kubatury dachu stromego.

Projekt przeznaczony do realizacji w 2014 roku. Budynek bedzie zloklizowany w małym mieście , w dzielnicy willowej. Największym atutem lokalizacji jest widok na jezioro oraz kameralność otoczenia. Funkcja obiektu kształtowana jest w taki sposób, aby pogodzić usytuowanie pomieszczeń dziennych od strony doświetlonej, jednocześnie z widokiem na jezioro, które znajduje się na północy. Główne materiały wykończeniowe to drewno na elewacji, blacha na rąbek jako połać dachowa oraz tynk. Ważnym elementem są okapy dachu oraz tarasy dookoła budynku wykończone drewnem kompozytowym. Budynek będzie położony na zróżnicowanym terenie. Miejscami wysokość ścianki cokołowej będzie wynosiła ponad metr. Całość budynku okala taras / balkon na poziomie posadzki parteru co pozwoli na osiągnięcie efektu uniesionego budynku.

Duże przeszklenia zostały zrównoważone wysuniętymi okapami. W budynku zastosowano instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją co pozwoli na lepsze bilansowanie energii pierwotnej. Obiekt wykonany zostanie w technologii tradycyjnej: ściany murowane, stropy wylewane, dach w konstrukcji drewnianej krokwiowej. Część salonu zostanie niezabudowana po samą połać dachu co pozwoli na zwiększenie kubatury salonu oraz wyeksponowanie kominka, który jest centralnym elementem przestrzeni dziennej.