2020 / hotel w lesie nad jeziorem
Bezwzględnie najciekawsze miejsce na Pojezierzu Brodnickim przechodzi metamorfozę. Ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany nad jeziorem, w sercu Pojezierza Brodnickiego od lat przyciągał małą turystykę regionu. Ośrodek funkcjonalnie niczym nie różnił się od konkurencji. W latach 90-tych urlopowicze odpoczywali w domkach letniskowych lub namiotach. Grillowali, pływali rowerami wodnymi i zajadali się frytkami z tutki. Tak było. Ośrodek był perfekcyjnym stereotypem tej półki turystyki lokalnej. Doskonała lokalizacja, piękne okoliczności przyrody, południowo nasłoneczniona piaszczysta plaża, dalej parkingi, rekreacja, domki z drewna i urocze pomosty. Pojezierze charakteryzuje przynależność do Parku Krajobrazowego, zatem nabrzeża jezior toną w zieleni, jest cisza nad którą czuwa ogólny zakaz używania jednostek pływających o napędzie motorowym, Brodnica nie leży na szlaku wielkich polskich jezior, mamy więc pewnego rodzaju kameralność, która przyciągała przez dziesięciolecia turystów.
Czasy się zmieniają. Przez kolejne kilkanaście lat ośrodek, mimo iż prowadzony był bardzo sprawnie, postarzał się i zaśniedział, zarówno pod względem technicznym jak i użytkowym. Polacy drugiego dziesięciolecia XXI wieku to Europejczycy, ciągle się bogacący, podróżujący po świecie, mający coraz większe oczekiwania w każdym względzie. Na Brodnickim Pojezierzu pojawiło się kilka hoteli, dających nieco inny standard niż ośrodki wczasowe z poprzedniej epoki. Jednak żaden z ośrodków do tej pory nie został diametralnie zmodernizowany. Tak więc po przejęciu podupadającego ośrodka przez nowego Inwestora zaczęła się nasza historia pracy nad projektem hotelu.
Okoliczności były wspaniałe ponieważ Inwestorem okazał się człowiek, który od lat jest związany emocjonalnie z tym miejscem. To biznesmen i wielki miłośnik przyrody, to też człowiek, który mimo planu wywrócenia do góry nogami całego terenu ośrodka, zwracał uwagę na magię miejsca i szanował unikalne elementy krajobrazu.
Projekt przewidywał wyburzenie wszystkich domów letniskowych, uporządkowanie terenu oraz budowę czterogwiazdkowego hotelu z prawdziwego zdarzenia. Za tym planem szła w sukurs cała lista trudnych do rozwiązania problemów.
Zaprojektowaliśmy budynek, który jest zlokalizowany w centralnej części ośrodka, vis a vis plaży. Budynek jest znacznie odsunięty od plaży tak, aby nie przytłaczał swoją skalą oraz uzyskał pewną kameralność pokoi hotelowych. Otrzymaliśmy budynek o długości ponad 140m. Taki budynek może być przerażająco monumentalny, dlatego os budynku została kilkukrotnie złamana, meandrując między istniejącą zielenią. Funkcjonalnie obiekt hotelowy powinien mieć zaprojektowaną komunikację bez barier architektonicznych, zatem poziom posadzki powinien być taki sam na całej rozciągłości obiektu. Teren, na którym lokowano budynek jest zróżnicowany. Znaczne uskoki terenu na początku i na końcu budynku wykorzystano na części kondygnacji podziemnej, w której znalazła się m.in. część basenowa.
Projektowany budynek posiada część foyer z restauracją lobby oraz barem, a także częścią sal wielofunkcyjnych, część restauracyjną wraz z zapleczem technicznym oraz część basenową. Wszystkie wymienione zespoły funkcji znajdują się na pierwszej kondygnacji oraz z podziemiu. Wyższe kondygnacje zostaly zarezerwowane na pokoje hotelowe. Obiekt mieści 120 pokoi o różnym standardzie.
Jednym z ważniejszych pomysłów architektonicznych było wprowadzenie na elewacje kubików ze skośnym dachem, które miały przywracać wspomnienie dawnego ośrodka. W wyróżnionych częściach zaprojektowano pokoje o wyższym standardzie
Razem z obiektem restrukturyzacji miał być poddany cały teren ośrodka. Zaplanowano rozbudowę pomostów, miejsc postojowych, odbudowę sześciu domków letniskowych oraz przebudowę budynku magazynowego położonego nad samym jeziorem. Charakter miejsca miał być spójny i silny. Sam obiekt miał posiadać standard hotelu czterogwiazdkowego.