2019 / dom weselny „czapla”
lokalizacja /ŻNIN / status / PROJEKT KONCEPCYJNY-BUDOWLANY / zespół projektowy / architektura – MICHAŁ KĘDZIA / konstrukcja – BARTOSZ PESTA / instalacje – PAWEŁ TOMASZEWSKI, MAREK BRÓZDOWSKI
powierzchnia działki – ok. 3000m2 / powierzchnia obiektu – ok. 1200m2 / projekt 2019 / pozwolenie na budowę 2019
IDEA
Pomysł na architekturę i charakter budynku to hybryda lokalizacji oraz funkcji. Budynek będzie zlokalizowany w pobliżu jeziora, tuż przy kładce prowadzącej na molo. Dodatkowo działka będzie powiązana z zespołem budynków letniskowych byłego ośrodka PTTK.
Funkcja budynku to imprezy okolicznościowe wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Główny cel - organizacja wesel. Jak wiadomo, polska tradycja to uroczyste, huczne, wystawne wesela.
Projektant przeanalizował rynek tego typu budynków w Polsce, wniosek jest następujący: wiele z nowych tego typu obiektów jest zlokalizowanych w doskonałych miejscach (bliskość jeziora, lasy, tereny rekreacyjne), trudno jednak znależć budynki, które wyróżniają się ciekawą, nowoczesną architekturą. Charakter tego typu budynków zazwyczaj jest tradycyjny, swojski, często przaśny.
Na prośbę Inwestora, projektant starał się znależć wyróżniający się, w pewnym sensie innowacyjny charakter obiektu. Ważne było jednak powiązanie go z tą konkretną lokalizacją i tradycją miejsca - rekreacyjno-wypoczynkową.
Pomysł na architekturę zakłada stworzenie budynku, który swoim charakterem będzie wkomponowany w otoczenie, powstaje zatem budynek lekki, nowoczesny, mogący budzić skojarzenia z przystanią jachtową.
Dodatkowe elementy architektoniczne (zadaszenia w postaci żagli, drewniane tarasy) mają swobodnie połączyć przestrzeń dookoła budynku z samą jego bryłą. Budynek swoją architekturą tworzy całość z kładką prowadzącą na molo.
Funkcjonalnie budynek jest dokładnie dostosowany do przewidzianej funkcji.
ARCHITEKTURA
Wyraz architektoniczny budynku jest nowoczesny. Zwarta bryła budynku została podzielona na dwie części - frontową - niższą, oraz tylną wyższą - sala weselna z racji sporej powierzchni powinna być wyższa, część frontowa przeznaczona na hol i zaplecza pozostawiono
niższe wprowadzając dodatkowe doświetlenia pasowe na uskoku między dachami. Pomysł na architekturę powstał z tego właśnie przecięcia bryły - powstał budynek horyzontalny, ze sporą ilością "konsekwentnych" poziomych przeszkleń - budynek tarasowy. Materiały, które stanowią o jego estetyce to biała ściana, okładziny drewnopodobne oraz stolarka aluminiowa. Dodatkowo tarasy drewniane dookoła jako platformy powiększające przestrzeń funkcjonalną. Projektant starał się, aby budynek nie został "przegadany", a jednocześnie nie zyskał charakteru biurowego lub magazynowego. Obiekt może kojarzyć się z budynkami wypoczynkowymi, rekreacyjnymi czy nadwodnymi. Jednocześnie nie występują w nim elementy stylizowane, swojskie, przaśne.
Dużo rozwiązań projektowych jest przemyślane pod kątem "wydarzeń weselnych" takich jak: podjazd pary młodej przed budynek - mamy tutaj lekko uniesioną "filmową" platformę parkingową tylko dla pary młodej, bezpośrednio przed wejściem do budynku.
Hol wejściowy parteru został stworzony z myślą o pierwszym powitaniu pary młodej tak, aby goście mogli przywitać parę młodą spoglądając z dwóch poziomów. Kręte schody jako bardzo fotogeniczna forma połączenia parteru z piętrem - idealne do pierwszych zdjęć po przyjeżdzie pary młodej.
Sama sala weselna, która jest podzielona na dwie części (konsumpcyjną i taneczną) z możliwością dowolnej aranżacji przestrzeni - pierwotnie zaprojektowana tak, aby para młoda siedziała mając w tle piękną panoramę jeziora za plecami.
Sam ogród, taras i plaża - są typowymi obecnie przestrzeniami integracyjno wypoczynkowymi w większości wydarzeń kulturalnych. Te przestrzenie same się zapełnią gośćmi i dobrymi nastrojami.
Ważnym elementem architektury jest nowoczesny neon CZAPLA widoczny na frontowej elewacji, który może być nowym logotypem obiektu i detalem przyciągającym weselnych fotografów.
FUNKCJA
Parter budynku od strony kładki prowadzącej na molo to przestrzeń wejściowa. Jest tu przede wszystkim spory hol, przeznaczony do dowolnej aranżacji - z toaletami oraz szatnią i wspomnianymi krętymi schodami prowadzącymi na drugą kondygnację.
Część budynku od strony byłego ośrodka PTTK jest przeznaczona na obsługę obiektu i jest oddzielona od pozostałych cześci obiektu. Na parterze w tej części budynku znajduje się kuchnia z drogą czystą i brudną, pomieszczenia techniczne i administracyjne oraz dodatkowa klatka schodowa.
Kuchnia jest zaprojektowana jako czytelny schemat - do dopracowania na etapie projektu budowlanego. Kuchnia ma swoją kontynuację na piętrze, gdzie znalazła się część tzw. "kuchni czystej" oraz początek drogi brudnej czyli pomieszczenie odbioru naczyń - obie te części są skomunikowane z parterem windami kuchennymi.
W części zapleczowej na piętrze znalazł się też niewielki pokój gospodarczy dla orkiestry oraz garderoba z łazienką dla pary młodej. Pozostała część piętra przeznaczona jest na salę weselną - do dowolnej aranżacji, przy czym niniejsza koncepcja pokazuje jeden ze sposobów zagospodarowania przestrzeni. W sali konsumcyjnej mieści się wg schematu ponad 120 osób. Na piętrze przewidziano również przeszklony pokój integracyjny dla dzieci.